Cechy dobrego księgowego

Dysponowanie wiedzą z dziedziny ekonomii to nie wszystko aby być dobrym księgowym. Bezspornie jest to baza i bez tej wiedzy nie ma szans pracować w tym zawodzie, mimo wszystko księgowy, któremu klienci chcą zaufać powinien mieć szczególne cechy charakteru. Jakie cechy osobowości może mieć więc idealny księgowy i jakie osoby są odpowiednie aby pracować w tym zawodzie? 

Na czym polega praca księgowego?

Obowiązki w księgowości może się trochę różnić zależnie od firmy zatrudnienia. Zazwyczaj jednak jednym z obowiązków może być opieka nad zestawieniami finansowymi i regularne prowadzenie całej rachunkowości. Księgowy powinien także nadzorować dokumentację księgową i tworzyć deklaracje podatkowe oraz kontaktować się z Urzędem Skarbowym i ZUSem.

Bardzo często biuro rachunkowe zajmuje się zadaniami kadrowymi, czyli jest to również tworzenie listy płac i wyliczanie wynagrodzeń, zasiłków a także różnych innych świadczeń dla pracowników oraz zleceniobiorców.

Co powinien umieć potencjalny księgowy?

Oprócz teoretycznej i praktycznej wiedzy w temacie ekonomii oraz znajomości prawa podatkowego i gospodarczego, pracownik biura rachunkowego musi bardzo dobrze odnajdywać się w środowisku pracy. Co to znaczy? Księgowy współpracuje przeważnie z ludźmi – posiada kontrahentów, bez nich nie będzie miał pracy. Tak więc księgowa powinna cechować się komunikatywnością i otwartością na inne osoby. Praca z finansami jest związane z bardzo dużą odpowiedzialnością a to często jest przyczyną stresu. W związku z tym księgowy musi rewelacyjnie sobie radzić ze stresem i bez problemu działać pod presją. Praca w biurze rachunkowym wiąże się również z wieloma terminami, których trzeba dotrzymywać, a to powoduje, że księgowy powinien dobrze planować swoją pracę i być punktualnym.

Jak zachowuje się dobry księgowy w biurze?

Klienci w księgowym widzą nie tylko fachowca od pieniędzy ale także doradcę. Idealny księgowy kładzie nacisk na bezkompromisową rzetelność i jest zawsze szczery ze swoimi kontrahentami. Z zasady ich wysłuchuje do końca oraz wspiera w podjęciu odpowiedniej decyzji. Pracownik biura rachunkowego za każdym razem stawia na nieprzeciętną staranność, jest dyskretny – klient może powiedzieć mu tajemnice, które mówią o prowadzenia biznesu, ale nigdy nie będą one sprzedane innym. No i zdecydowanie zawsze udziela pomocy podczas rozpracowywania problemów finansowych oraz podatkowych.

Idealny pracownik biura rachunkowego powinien indywidualnie podchodzić do każdego kontrahenta i bazować na niepozowanych kontaktach z nim. Zaufanie zarówno z jednej jak i z drugiej strony jest niezmiernie istotne w pracy w księgowości. Dodatkowo długofalowe postrzeganie finansów przedsiębiorstwa jest kolejną doskonałą cechą księgowego.

Znalezienie biura rachunkowego, które spełnia te wszystkie wymagania może nie być łatwą sprawą. Jakby co to znajdziesz je w Gdyni, a jest to https://pmksiegowosc.pl/. 

Wyraźnie widać więc, że żeby być księgowym nie wystarczy tylko ukończyć szkoły ekonomicznej. Na to czy będziesz dobrym specjalistą składa się szereg różnych czynników. Możesz być księgowym kiedy nie jesteś ani komunikatywny, ani otwarty, jednak będziesz w takim przypadku tylko kolejnym księgowym, ale nie TYM, dobrym księgowym, o którego zabiegają przedsiębiorstwa

Jeżeli szukasz biura rachunkowego, które posiada w swoich szeregach pracowników spełniających wszystkie powyższe warunki – poszukaj w Gdyni.