Browse By

Czy do diesla można zamontować gaz?

Podczas kryzysu właściciele samochodów chcą rozwiązań niedrogich i efektywnych. Zastanawiają się, czy w silniku wysokoprężnym sprawdzi się gaz LPG. Pisząc się na podobną ewentualność, należy wziąć pod uwagę korzyści. One zaś mogą być mniejsze od spodziewanych.

Paliwo gazowe w dieslu

Użycie paliwa gazowego w silniku wysokoprężnym nie wydaje się już nowością. Mieszkańcy Australii od kilku dekad wykorzystują taką technologię w samochodach użytkowych. To rozwiązanie sprawdza się najkorzystniej w takich urządzeniach.

W naszym kraju instalacja gazowa do diesla kusi zatem przede wszystkim przedsiębiorstwa posiadające auta ciężarowe bądź pojazdy komunikacji zbiorowej.W samochodach osobowych odznaczających się niewielkimi przebiegami system LPG zainstalowany w jednostce wysokoprężnej procentuje raczej słabo. 

Trzy rodzaje instalacji LPG dla diesla

Zastosowanie w dieslu instalacji gazowej właściwie w żadnym wypadku nie przesądza działania silnika jedynie na gazie ziemnym. Co prawda istnieje taka możliwość, sugerowana poprzez tak zwany program jedno paliwo, jednak wiąże się ona z potrzebą przeróbki całej jednostki.

Inną opcją jest system dual fuel: wewnątrz komory spalania wtryskuje się olej napędowy i gaz. Podczas takiej instalacji wymagane jest wyposażenie w nowe oprogramowanie komputera, który nadzoruje pracę jednostki napędowej. 

Ostatnia możliwość, czyli diesel gaz, odznacza się mniejszymi nakładami finansowymi, dzięki czemu jest osiągalna dla znacznej części zainteresowanych. Gaz zajmuje tu najwyżej trzydzieści procent składu paliwa – silnik nie doświadcza zatem poważnych zmian.