Czym chirurg stomatologiczny różni się od dentysty i co wchodzi w zakres jego obowiązków?

Nie da się ukryć, że w przypadku bolących zębów lub różnorakich schorzeń jamy ustnej warto udać się do specjalisty. W dzisiejszych czasach medycyna jest w stanie nieustannego rozwoju,  a owych specjalistów jest coraz więcej, także kiedy chodzi o dbanie o idealny stan uzębienia. Mnóstwo pacjentów często zachodzi w głowę, czy z daną dolegliwością lepiej wybrać się do lekarza takiego jak dentysta, czy też chirurg stomatologiczny (Gryfino) to lepsze rozwiązanie. Postaramy się dziś wyjaśnić różnice pomiędzy tymi dwoma zawodami, a także przedstawimy, w jakich przypadkach dobrze jest korzystać z usług jednego lub drugiego. Temat jest bardzo prosty, lecz wydaje się, że stosunkowo mało osób zdaje sobie sprawę z tych różnic.

Podstawowe fakty oraz zadania – chirurg stomatologiczny, dentysta, ortodonta

Przede wszystkim warto na samym początku zaznaczyć, że fachy takie jak chirurg stomatologiczny, dentysta, jak również ortodonta, różnią się od siebie, w dużej mierze dość drastycznie.

Lekarz stomatolog

Zaczniemy może od zawodu najbardziej popularnego, a więc dentysty. Dentysta to fachowiec, która odpowiada za leczenie różnorakich schorzeń zębów oraz szczęki.

Ortodonta

Ortodonta z kolei to fachowiec, który zajmuje się nade wszystko regulowaniem ułożenia zębów oraz podejmuje decyzje odnośnie leczenia aparatami zębowymi czy też szynami stomatologicznymi.

Chirurg stomatologiczny

Z kolei chirurg dentystyczny to profesjonalista, który wykonuje znacznie szerszy wachlarz zadań z jednego prostego względu – nie zajmuje się tylko zębami, jak poprzednio opisani specjaliści, ale także całym obszarem jamy ustnej. Czyni to z niego fachowca, który sprosta nawet najbardziej skomplikowanym zadaniom, takim jak między innymi implantologia. 

W jakich przypadkach warto wybrać się do chirurga stomatologicznego?

Warto mieć świadomość, że zakres oferty chirurga stomatologicznego jest o wiele bardziej obszerny od zwykłego stomatologa. W skład jego oferty wchodzi chociażby pozbywanie się zębów mądrości czy wycinanie wszelkich ubytków zębów, jak również implantologia (Gryfino), a zatem wszczepianie implantów zębów. Chirurg stomatologiczny jest również specjalistą, do którego należy wybrać się, kiedy istnieją podejrzenia, że mamy nowotwór kości twarzoczaszki albo jamy ustnej – dzięki swoim kompetencjom chirurg stomatologiczny (Gryfino) na pewno będzie w stanie sprostać tym przypadłościom. Reasumując, chirurg stomatologiczny to zawód bardzo rozległy i wymagający olbrzymich kompetencji, ale przy tym też odpowiedzialny. Każdy, kto się uda do chirurga stomatologicznego, może liczyć na szybkie zażegnanie nawet najbardziej nieprzyjemnych schorzeń dotyczących nie tylko zębów, ale i całej powierzchni jamy ustnej.