Ile kosztuje i jak wybrać dom opieki?

Dom opieki jest ośrodkiem przeznaczonym dla seniorów. Powinna udać się tam każda osoba, która jest w podeszłym wieku i nie jest w stanie sama odpowiednio funkcjonować; inaczej rzecz ujmując, wymaga opieki. Mnóstwo osób decyduje się na umieszczenie bliskich w takich ośrodkach, zwłaszcza, że obecnie oferta placówek tego rodzaju jest nad wyraz atrakcyjna.

Jaki dom opieki będzie najlepszy dla naszych bliskich?

Jak znaleźć należyty dom opieki? Kwestia ta jest bardzo prosta – należy poszperać trochę w internecie, aby dowiedzieć się, jakie ośrodki są dostępne w okolicy i jakie mają oceny. Możemy wybrać państwowy dom opieki rybnik, którego ceny regulowane są z reguły przez samorząd, burmistrza lub gminę. Cena mieszkania w takim miejscu jest znacznie skromniejsza, niż w prywatnym, ale nie można oczekiwać przesadnych luksusów dla pensjonariuszy.

Niepubliczny dom opieki z kolei jest zwykle prowadzony przez fundację, stowarzyszenie albo osobę fizyczną. W tym przypadku ceny są o wiele bardziej pokaźne, ponieważ sięgają nawet czterech do pięciu tysięcy złotych za miesiąc pobytu, ale różne ośrodki tego typu gwarantują przepastną ofertę zajęć dla seniora, jak również świetne warunki noclegowe. 

Dom opieki – na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę?

Zanim podejmiemy decyzję na temat wyboru odpowiedniego domu opieki dla naszego krewnego, dobrze jest zapoznać się z ofertą zarówno prywatnych, jak i publicznych ośrodków. Należy również dopasować cenę pobytu do możliwości finansowych bliskiej osoby oraz naszych – trzeba mieć przy okazji świadomość, że jeśli chodzi o publiczny dom opieki, samorząd może pokryć część kosztów pobytu. Dobrze będzie również odwiedzić wybrane miejsce osobiście, aby dowiedzieć się trochę odnośnie warunków pobytu oraz czystości, którą może pochwalić się dany dom opieki.