Rezonans magnetyczny to badanie niezwykle uniwersalne, które wykazuje wiele różnych przypadłości i chorób. Wielu lekarzy regularnie zaleca je swoim pacjentom. Należy jednak pamiętać o niezwykle istotnych zasadach przygotowania się do rezonansu, aby uniknąć wszelkich uszczerbków na zdrowiu.
Przygotowanie do badania
Zasady są bardzo proste, ale nie należy ich bagatelizować. Przede wszystkim należy dostać skierowanie oraz dostarczyć wynik badania krwi, które odbyło się w ostatnim czasie. Nie należy spożywać jakichkolwiek posiłków na dwie godziny przed badaniem, chyba że odbywa się w trakcie znieczulenia – wtedy musimy być zupełnie na czczo. Jeśli będziemy stosować się do tych zasad, możemy mieć gwarancję, że rezonans magnetyczny (w Gdańsku możesz skorzystać z EuroRadiology Rezonans Magnetyczny) przebiegnie bez zarzutów, a wyniki będą rzetelne i obiektywne.
Przeciwwskazania
Jest również kilka przeciwwskazań. Rezonans magnetyczny nie może mieć miejsca, kiedy pacjent posiada rozrusznik serca lub w jego ciele tkwi odłamek metalu lub innego rodzaju ciała obce, które reagują na magnes. Obecność na badaniu w takim stanie może prowadzić do znacznego pogorszenia stanu zdrowia, a w skrajnych przypadkach również nagłej śmierci. Zaleca się zatem rozwagę oraz troskę o swoje zdrowie. Także osoby, które dysponują na przykład aparatem ortodontycznym lub klipsami naczyniowymi, nie powinny wziąć udziału w badaniu, chociaż jest to z pewnością sprawa do przedyskutowania z lekarzem.