Na czym polega pedagogika zabawy?

Dziecko to istota bardzo delikatna i podatna na bodźce zewnętrzne. Proces emocjonalno – intelektualnego rozpoczyna się już niemal po przyjściu na świat. W trakcie rozwoju malucha, ważne jest, aby poznawał on różne sposoby spędzania czasu oraz formy zdobywania wiedzy. Jedną z tych form jest właśnie zabawa. Ukształtowanym ludziom często kojarzy się ona z beztroską, ale dobrze popatrzeć na to z innej punktu widzenia – dziecko przez zabawę uczy się nie tylko nową wiedzę i umiejętności,ale także również pracy w zespole i otaczającego go świata.

Czym jest pedagogika zabawy?

Dziecka nie trzeba długo nakłaniać do zabawy, ponieważ natychmiast kojarzy mu się to z przyjemnością i czymś miłym. Dlatego używanie zabawy do nauki jest najlepszą drogą, aby przykuć koncentrację. Pedagogika zabawy to sposób nauczania, która opiera się przede wszystkim na tym, żeby dziecko czuło się dobrze a także swobodnie w trakcie trwania zabaw zespołowych. Głównym celem pedagogiki zabawy jest to, żeby dzieci miały możliwości rozwijania siebie i swoich pasji w poczuciu wzajemnego zaufania i akceptacji. Nie ma tutaj znaczenia, kto ma ile lat i co potrafi, najważniejsze jest to, żeby tworzyć dobre relacje z innymi i czuć się swobodnie.

Kluczowe zasady pedagogiki zabawy

Zasady jakimi kieruje się pedagogika zabawy są łatwe do zrozumienia i wszystkie są ściśle związane ze sposobem działania tego sposobu. Chodzi przede wszystkim o:

brak rywalizacji – chodzi o to, aby pomiędzy członkami grupy nawiązała się praca zespołowa oraz chęć pomocy sobie nawzajem. Nie mamy tutaj zwycięzców czy przegranych, każdy wykonuje zadania tak, jak tylko umie najlepiej i to jest najważniejsze

przedstawienia siebie i własnych emocji – to bardzo pożądana zdolność, której w dzisiejszym świecie często brakuje. Najważniejsze, by nie wstydzić się siebie i swoich emocji i jednoczesne rozumienie uczuć drugiego człowieka

swoboda działania – nie ma nakazów i zakazów, można zachęcać, ale ostatnia decyzja zawsze jest w gestii dziecka.

Gdzie możemy spodziewać stosowania sposoby pedagogiki zabawy?

Aktualnie przeważająca większość przedszkoli i szkół w metropoliach wykorzystuje pedagogikę zabawy. Przedszkole integracyjne w Toruniu, albo w metropoliach jak Wrocław czy Katowice, to miejsca, z których ofertą warto się zapoznać, jeżeli chcemy, żeby nasze dziecko było kształcone zgodnie z regułami pedagogiki zabawy.