Narzędzia pracy dentysty – co jest potrzebne w każdym gabinecie?

W każdym gabinecie stomatologicznym jest sporo dziwnych akcesoriów, których używa lekarz. Musi on dokładnie widzieć co stało się z naszymi zębami lub dziąsłami i z dużą starannością dotrzeć do miejscbolesnych. Sporo akcesoriów stomatologicznych dentyści zamawiają ze sklepów stomatologicznych online i zawsze dezynfekują lub sterylizują je zanim zaczną je używać. Przyjrzyjmy się lepiej najważniejszym narzędziom w gabinecie stomatologicznym.

Wpis został napisany w oparciu o stronę Megadenta – internetowy sklep stomatologiczny.

Jakie są rodzaje przyrządów stomatologicznych?

Narzędzia stomatologiczne zazwyczaj dzielone jest na różne kategorie. Na początku warto wymienić przyrządy diagnostyczne, które są używane podczas prawie każdej wizyty u stomatologa. Następny rodzaj to narzędzia do profilaktyki stomatologicznej, to znaczy służące do usuwania kamienia nazębnego. W trakcie leczenia kanałowego używane będą narzędzia endodontyczne, a w czasie leczenia dziąseł akcesoria do periodontologii.

Na dodatek we wszystkich gabinetach stomatologicznym zobaczymy przyrządy do wypełnień stomatologicznych. Będą w nim nakładacze i upychadła, które pozwalają na wprowadzenie do dziury jakiegoś wypełniacza. Pewnie każdy wie, że stomatolodzy przeważnie wyrywają zęby, a do tego konieczne będą narzędzia ekstrakcyjne. Jeżeli dla odmiany będziemy mieć implant to przydatny będzie komplet narzędzi do implantologii. W dodatku potrzebne są też narzędzia chirurgiczne oraz mikrochirurgiczne jak między innymi pincety, nożyczki albo igłotrzymacze.

Jakie wyróżniamy narzędzia diagnostyczne?

Bazowym narzędziem diagnostycznym jest zgłębnik stomatologiczny. Dzięki niemu możliwe jest ocenienie stanu wierzchniej warstwy zęba, twardość zębiny oraz szczelność i wytrzymałość wypełnienia zęba. Dodatkowo, przyrząd ten stosuje się przy opukiwaniu szkliwa w celu ocenienia stanu ozębnej. Zgłębniki można kupić w różnych kształtach. Wyszczególnić możemy takie sierpowe, prostokątne i rozwartokątne.

Kolejnym niesamowicie ważnym przyrządem jest lusterko stomatologiczne. Dzięki lusterku lekarz ocenia stan zębów, które są daleko i nie widzi ich po prostu zaglądając do buzi. W dodatku podczas używania go lekarz może skierować snop światła w każdy zakątek jamy ustnej.

W zestawie przyrządów diagnostycznych będzie także pinceta stomatologiczna. Umożliwia ona precyzyjne łapanie małych przedmiotów, tamponów lub kulek waty i wkładanie ich w odpowiednie miejsce w jamie ustnej.

Każdy przyrząd stomatologiczny zrobiony jest ze stali nierdzewnej tak żeby można było je dezynfekować i sterylizować. Można je z powodzeniem nabyć w sklepie stomatologicznym online.

Wiertła, kleszcze – jakie narzędzia stomatologiczne wyglądają najstraszniej?

Kleszcze są jednym z podstawowych przyrządów ekstrakcyjnych i służą podczas usuwania korzeni, pozostałych w dziąśle. Przede wszystkim wykorzystywane są przez chirurgów stomatologicznych, których pracą jest usuwanie zębów. Narzędzie to nie jest lubiane przez pacjentów, gdyż wygląda trochę kombinerki – posiadają tzw. dzioby, które osiągają szerokość 3mm i to nimi chwytane są korzenie zębów.

Następnym znienawidzonym narzędziem stomatologicznym jest wiertło. Dzięki niemu lekarze stomatologii mają możliwość leczenia próchnicy, więc znajdują się w każdym gabinecie. Możemy podzielić wiertła ze względu na tworzywo, z którego są zrobione i wyróżnimy stalowe, ze spiekanego węglika oraz diamentowe. Każde z nich ma różne właściwości i zastosowanie. Wiertła stalowe najczęściej stosowane są do usuwania próchnicy. Wiertła ze spiekanego węglika są bardziej wytrzymałe niż te stalowe i są wykorzystywane do cięcia metalu oraz zębiny. Wiertła diamentowe natomiast są niezwykle wszechstronne i bywają stosowane tak samo do wygładzania powierzchni chropowatych, jak i podczas pracy z wytrzymałymi materiałami. 

Profesjonalny lekarz bardzo rzetelnie dobiera materiały i narzędzia stosowane do leczenia. Wszelkie potrzebne narzędzia można nabyć w internetowym sklepie stomatologicznym dlatego nie ma potrzeby aby bać się o ich osiągalność.