Jak często trzeba zaglądać do dentysty?

Nawet niezwykle precyzyjna i należyta higiena jamy ustnej, nie daje gwarancji, że nie dojdzie do rozwoju chorób. Z tego powodu tak ważne są systematyczne przeglądy profilaktyczne, które pozwalają zachować zdrowie jamy ustnej i wcześnie wykryć ewentualne zaburzenia.
Przyjęto, że standardowa osoba dorosła powinna uczęszczać do gabinetu dentystycznego przynajmniej raz na pół roku.

W trakcie wizyty kontrolnej dentysta w Bytomu wykona precyzyjną ocenę stanu jamy ustnej, sprawdzając stan uzębienia a także otaczającego je przyzębia. Poprzez to jesteśmy w stanie wcześnie rozpoznać wszystkie niepokojące zmiany i w razie konieczności podjąć odpowiednie środki. Jeśli schorzenie zostanie zdiagnozowane na początkowym etapie rozwoju, leczenie zostanie wielce ułatwione, a w niektórych przypadkach może uda się je ominąć.

Wizytę kontrolną warto dodatkowo połączyć z fachową higienizacją uzębienia, która pozbędzie się z powierzchni zębów alarmujące naloty, oszczędzając wielu problemów w przyszłości.
Gabinet dentystyczny częściej powinny odwiedzać kobiety w stanie błogosławionym czy też dzieci – te dwie grupy są w szczególności narażone na próchnicę, wobec tego w ich przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie ponawianie wizyt raz na kwartał

Czym może skutkować ignorowanie wizyt?

Pierwsze syndromy kłopotów z zębami są w większości wypadków nie do wyłapania w samodzielenie. Zmiany bywają niezauważalne, nie powodują dyskomfortu oraz innych nieprzyjemnych oznak. Pojawiające się białe plamy, które mogą świadczyć o rozwoju próchnicy, nieraz lokalizują się na styku zębów. Dopiero podczas wizyty kontrolnej, po dokładnym wyczyszczeniu ich powierzchni, dentysta jest w stanie oszacować stadium zaawansowania schorzenia.

Z reguły przebarwienia są bagatelizowane przez pacjentów, którzy nie wiedzą, iż mogą one świadczyć o poważnym oraz tak powszechnym problemie. Nieleczone bądź odkryte w bardzo zaawansowanym stadium ubytki, mogą prowadzić do widocznych zmian, obumarcia zęba, a także jego utraty.

Warto korzystać z możliwości stomatologii zachowawczej oraz wyznawać zasadę: „lepiej zapobiegać, niż leczyć”. Regularne wizyty kontrolne u dentysty czy też profilaktyka, znacząco minimalizują ryzyko wystąpienia groźnych przypadłości jamy ustnej.
Prawidłowa higiena jamy ustnej znacznie spowolni odkładanie kamienia oraz namnażanie się bakterii.

Z kolei zbyt sporadyczne kontrole u dentysty, a także czekanie na ostatnią chwilę z wybraniem się na wizytę, kiedy powstają już dolegliwości, mogą prowadzić do poważnych problemów z zębami. Odbywanie kontrolnych wizyt w gabinecie stomatologicznym pozwoli wykryć dręczące zmiany na odpowiednio wczesnym etapie, rozpocząć leczenie oraz nie przyczynić się do rozwoju chorób.
Wczesne znajdowanie zmian próchnicowych sprawia, że leczenie zachowawcze zębów jest bezbolesne, szybkie i bezproblemowe.

Jak przebiega przegląd zębów u dentysty?

Każde badanie dentysta winien rozpocząć od konwersacji z pacjentem, a więc tzw. wywiadu medycznego odnośnie całościowego stanu zdrowia i jego ewentualnego pogorszenia się, od minionego spotkania. Profilaktyczne badanie to przeważnie wizualna oraz dotykowa ocena: podniebienia, dziąseł, ust, języka oraz układu łuków zębowych.

W jego trakcie dentysta jest w stanie zauważyć nawet najmniejsze niepokojące zmiany. Będzie to prostsze, jeżeli wcześniej zostanie wykonane precyzyjne czyszczenie zębów. Po usunięciu osadu oraz kamienia nazębnego nad linią dziąseł mogą pojawić się niewidoczne do tego czasu braki. W związku z tym scalling a także piaskowanie u dentysty rekomenduje się realizować razem z z wizytą kontrolną, nie tylko jako zabieg estetyczny, ale zwłaszcza profilaktyczny, co najmniej raz na pół roku.