Jak wygląda i jak przygotować się do badania histopatologicznego?

Badanie histopatologiczne wykonuje się poprzez wzięcie materiału od chorego, a kolejno dokonanie analizy tego materiału pod mikroskopem. Robione jest aby ocenić proces chorobowy. Używane jest na ogół przy nowotworach, dlatego, że jest szczególnie efektywne – uzyskuje się dzięki niemu informacje dotyczące rodzaju raka i stopnia jego złośliwości. To badanie zajmuje mniej więcej trzy dni a czas oczekiwania na wynik liczy mniej więcej 14 dni.

Co to jest badanie histopatologiczne i co powinniśmy o nim wiedzieć?

Aby przeprowadzić badanie histopatologiczne, obowiązkowe jest przeprowadzenie biopsji. Pobiera się za jej pomocą wycinek tkanki, na której pojawiły się zmiany przez chorobę. Rodzaj jest zależny od miejsca, z którego należy ją pobrać. Głównie badani dostają znieczulenie miejscowe, dzieci za to ogólne.

Badanie to daje możliwość oszacowania stopnia zaawansowania chorób nowotworowych ale też nienowotworowych, takich jak choroby nerek, przewodu pokarmowego czy wątroby.

Jak przebiega badanie histopatologiczne?

Kawałek, który był wzięty oddawany jest najczęściej do laboratorium, w którym musi być odpowiednio przygotowany do badania. Obowiązkowe jest usytuowanie go w 10% roztworze formaliny lub roztworze formaliny w alkoholu etylowym. Potem materiał musi być odwodniony, aby następnie zanurzyć go w płynnej parafinie. Tego typu parafinowy bloczek często jest dodatkowo wystawiony na działanie właściwych procesów barwienia, które pokazują wszelkie struktury komórkowe.

Sam proces przygotowania i oceny materiału zajmuje zazwyczaj do 3 dni – czas ten jest zależny od wielkości pobranej tkanki. Oczekiwanie na wynik za to może zająć od 7 do 14 dni.

Co trzeba zrobić przed badaniem histopatologicznym?

Samo pobieranie materiału zajmuje kilka-kilkanaście minut i w większości przypadków nie wymaga specjalnego przyszykowania. W sytuacji wykonywania biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej i biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej pod kontrolą usg a także biopsji gruboigłowej nie trzeba robić ciężkiego zabiegu i jest ona robiona w warunkach ambulatoryjnych. W przypadku innych biopsji może być wskazane znieczulenie, a wtedy pacjent musi zostać na obserwacji w szpitalu. Wszystko zresztą zależy od lokalizacji i wielkości zmiany, która ma zostać badana. Łatwo dostępne zmiany skórne mogą być pobierane przy znieczuleniu miejscowym.
Rzadko kiedy po wykonaniu biopsji występują jakiekolwiek problemy – jest to bardzo bezpieczne. Co najwyżej może powstać krwiak w miejscu, w którym wbita była igła. Jeżeli pacjent jest świadomy, że ma kłopoty z krzepnięciem albo reakcje alergiczne na którekolwiek lekarstwa to musi to zgłosić lekarzowi, który zajmie się wykonywaniem biopsji.