Jaki jest koszt wykonania MRI w 2021 roku?

Współcześnie postęp w nowej technologii zauważalny jest szczególnie w ochronie zdrowia. Tworzone są coraz lepsze narzędzia do diagnostyki, pozwalające lekarzom na dokładne zobrazowanie ludzkiego ciała i są bezcenną pomocą w wykrywaniu chorób. Takim urządzeniem jest niewątpliwie MRI. Jest to badanie bezpieczne dla chorego, nieinwazyjne. Umożliwia precyzyjne pokazanie niemalże całego ludzkiego ciała. Można wykonać je w ramach narodowego funduszu zdrowia, a także samodzielnie. Jaka jest cena takiego badania? Czy warto wykonać prywatnie? Wszystko zależne jest od cennika gabinetu diagnostycznego, z którym warto się zapoznać. Rezonans magnetyczny jest z pewnością podstawowym urządzeniem zwłaszcza w szpitalach, oraz różnych pracowniach diagnostycznych oferujących swoje usługi nie posiadając kontraktu z NFZ. Medycy coraz częściej kierują na skan wybranego obszaru ciała, gdyż jest to znaczne ułatwienie w diagnostyce.

Źródło: https://rezonansgdansk.pl/cennik/

Czym jest MRI?

MRI jest badaniem pozwalającym na otrzymanie wielopłaszczyznowych skanów całego ciała. Jest to wyjątkowo cenne badanie, pozwalające dokładny podgląd badanego obszaru. Nie można zapomnieć, że jest to badanie bezpieczne stosujące nieszkodliwe pole magnetyczne. Powstaje efekt rezonansu, natomiast celem komputera jest przetworzenie danych na obraz w trójwymiwarze. Rezonans magnetyczny można także wykonać z użyciem kontrastu, który po zaaplikowaniu daje precyzyjny obraz i stosuje się szczególnie w badaniu naczyń krwionośnych. 

Jakie są zalecenia do badania rezonansem magnetycznym??

Diagnostyka MRI ma szczególną wartość diagnostyczną, pozwala zobrazowanie wielu nieprawidłowości, które w innych badaniach byłyby niewidoczne. Przede wszystkim wykorzystuje się go przy wykrywaniu raka, nieprawidłowości układu nerwowego, stanów zapalnych i wielu innych. Na pewno nie zawsze konieczne jest obrazowanie całego ciała, diagnostyka MRI można wykonać niektórych części ciała jak np.:

  • MRI głowy,
  • badanie kręgosłupa,
  • badanie jamy brzusznej,
  • skan całego ciała,
  • rezonans kości, stawów, serca.

Skierowanie oczywiście wystawia lekarz, a to jaki dokładnie skan zleci zależne jest oczywiście od posiadanych objawów. Rezonans magnetyczny ma istotną wartość również przy wykrywaniu tętniaków czy urazów mózgu. Jest to badanie wyjątkowo ważne po wszelkiego rodzaju wypadkach, kiedy ważny jest czas, a wykonanie wielu innych badań obrazowych trwałoby zbyt długo.

Kiedy rezonans magnetyczny nie może być wykonany

MRI zdecydowanie należy do badań nieinwazyjnych i niegroźnych dla pacjenta. Jednakże są sytuacje, które utrudniają zrobienie skanu. Wykorzystywane pole magnetyczne może mieć szkodliwy wpływ w przypadku niektórych wszczepionych urządzeń takich jak np. rozrusznik serca oraz neurostymulator. Dotyczy to także wielu innych ciał obcych będących w ciele, czyli np. aparat ortodontyczny i śruby. Badanie MRI z wykorzystaniem kontrastu może być zakazane przy chorobach nerek, gdyż substancja ta mocno je obciąża. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku alergików, gdyż kontrast uczula. Dla osób cierpiących na lęk przed zamkniętymi pomieszczeniami takie badanie jest wyjątkowo trudne.

Jak wygląda badanie rezonansem magnetycznym?

MRI nie jest złożonym badaniem. Chory kładzie się na specjalnym stole, który jest wsuwany do tunelu gdzie wykonywany jest skan. Ważne, aby w czasie badania leżeć całkiem nieruchomo. Osoba, która wykonuje badanie siedzi w osobnym pomieszczeniu, ale ma nieprzerwany kontakt z pacjentem. W zależności od typu wykonywanego skanu badanie trwa od kilku do kilkunastu minut.

Jaki jest koszt badania rezonansem magnetycznym

Badanie przy pomocy rezonansu magnetycznego jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, jednakże czas oczekiwania jest wyjątkowo długi. Można również zgłosić się do prywatnej pracowni obrazowej wyposażonej w rezonans i samodzielnie opłacić to badanie. Ile kosztuje wykonanie rezonansu? Zależy to od zakresu badania, cennika danej pracowni diagnostycznej a także czy zrobione będzie ono z użyciem kontrastu. Zazwyczaj koszt waha się od 400- 1000 złotych. Za skan głowy zapłacimy ok. 400 zł, a za skan całego kręgosłupa, czyli trzech odcinków nawet 1000 zł. W problemach ginekologicznych kieruje się pacjenta na rezonans miednicy, którego koszt wynosi ok. 600 zł. Przed przystąpieniem do badania prywatnie warto rozeznać się w cennikach aby móc wybrać najlepsze miejsce.