O czym pomyśleć przed pójściem dziecka do żłobka?

Twoje dziecko jest już zapisane do żłobka i nie możesz przestać myśleć jak dopiąć wszystko na ostatni guzik? A może właśnie rozważasz zapisanie go i myślisz czego jeszcze nie umie, z czym może sobie nie poradzić, a co przyjdzie mu naturalnie? Gdy do pierwszego dnia w żłobku jest niewiele czasu to niewątpliwie pomoże Ci zestawienie rzeczy potrzebnych pierwszego dnia. Dobrze jest więc skupić się na skompletowaniu wszystkiego zawczasu i nie zostawiać tego na sam koniec.

Dlaczego pozytywne nastawienie jest takie istotne?

Najważniejsze o co musisz zadbać zanim dziecko ruszy do żłobka to dobre nastawienie. Chodzi tutaj zarówno o Twój sposób bycia, jak i o myśli maluszka. Zarezerwuj sobie czas na wyjaśnienie pociesze, że spędzi czas z innymi dziećmi i Ciociami na kilka godzin, że będzie to czas na zabawę, a po Twoim powrocie do końca dnia będziecie razem. 

Pamiętaj, że brzdąc natychmiastowo przejmie Twój humor. Jeżeli będziesz zestresowana, zdenerwowana i źle nastawiona do tego pomysłu – maluch szybko złapie to zachowanie. Z pewnością masz taką sposobność, więc zostaw go wstępnie tylko na kilka godzin i bez pośpiechu przeciągaj ten czas. W ten sposób ty nie będziesz się denerwować, że od razu zostawiasz bobasa w nowym miejscu na 8 godzin dnia, i maluch będzie w swoim tempie wdrażał się do coraz dłuższych pobytów w żłobku.

Pamiętaj, że dobrze wybrana placówka uchroni Cię przed rozmyślaniem. Placówka Kraina Kubusia w miejscowości Gorzów Wielkopolski bez trudu zaproponuje Twojemu dziecku odpowiednią troskę .

Na co zwrócić uwagę od pierwszych tygodni życia dziecka?

Już od samego początku życia dziecka możesz rozpocząć przygotowywać go do żłobka. Pokaż maluchowi, że zdarza się, że Cię nie ma. Często zostawiaj go z babcią albo ciocią. Pokazuj mu nowe miejsca i pozwól eksplorować naturę. Ucz samodzielności. Pozwalaj maluchowi bawić się samemu, ale też zabieraj do rówieśników jeśli masz taką możliwość, w ten sposób będzie mu prościej odnaleźć się w grupie.

Lista must-have dla dziecka

Zapakuj dziecku jego ulubionego pluszaka i kocyk, smoczek, jeśli potrzebuje i plastikowy kubek na napoje. Ponadto standardowo maluch musi posiadać buty i ubranka na zmianę. Jeżeli Twoje dziecko nosi pieluszki to przynieś do żłobka body, w przeciwnym razie zabierz majteczki. Dodatkowo pidżamka, bluzki z długim i krótkim rękawkiem, spodnie i szorty, sweterek, bluzę i skarpetki. Pamiętaj o pieluszkach, jeśli Twój potomek je nosi. Często przydają się też chusteczki nawilżane.

Na sam koniec rzecz trochę oczywista, ale zdecydowanie najważniejsza. Uśmiech! Uśmiechnięty rodzic to mniej zestresowane dziecko, a przecież żłobek nie ma kojarzyć się szkrabowi negatywnie, tylko ma być przyjemnością i miło spędzonym czasem.