Okulista a optometrysta – jaka to różnica?

W tych czasach coraz więcej osób decyduje się na badanie wzroku. Bardzo ten fakt cieszy, zwłaszcza, że dostępnych mamy wielu lekarzy, którzy umieją leczyć choroby narządów wzrokowych oraz dobierać odpowiednie szkła korekcyjne. Zdaje się jednak, że niewiele osób zdaje sobie dokładnie sprawę z różnic pomiędzy specjalistami takimi jak okulista i optometrysta. Warto zatem wytłumaczyć tę kwestię.

Kto to jest okulista

Przede wszystkim okulista jest fachem regulowanym przez prawo, a optometrysta wręcz przeciwnie. Okulista odpowiada za szczegółowe badanie wzroku, przeciwdziałanie różnorakim chorobom, pozbywanie się różnych przypadłości oraz wykonywanie operacji na narządach wzroku. Z kolei optometrysta, choć nie jest to tytuł regulowany przez polskie prawo, należy do polskiego systemu ochrony zdrowia, a do jego pełnienia potrzeba wyższych studiów w tej dziedzinie.

Kto to jest optometrysta

Optometrysta zajmuje się przede wszystkim doborem odpowiednich szkieł korekcyjnych oraz okularów. Nie ma niestety wykształcenia, żeby tak jak okulista gdansk wykonywać wszelkie zabiegi i operacje, ale potrafi precyzyjnie określić obecny stan zdrowia narządów wzroku pacjenta oraz dobrać odpowiednie soczewki korekcyjne. Może także zalecić udanie się do okulisty w celu zniwelowania danej choroby. Klienci zmagający się z problemami widzenia obuocznego mogą również liczyć na terapię wzrokową, jaką oferuje dobry optometrysta. 

Reasumując i trochę uogólniając – okulista jest specjalistą od leczenia chorób narządów wzrokowych, natomiast optometrysta nade wszystko dobiera odpowiednie szkła korekcyjne.