Stomatologia estetyczna jest współcześnie wyjątkowo sprawnie rozwijającą się dziedziną. Pozwala ona przywrócić zdrowy i pełny uśmiech. W gabinetach bardzo często wykorzystywane są implanty stomatologiczne, dzięki którym można zrekonstruować brak zęba. Co zdecydowanie powinno się wiedzieć odnośnie implantów zębowych?
Artykuł powstał we współpracy z gabinetem Dental House, specjalizującym się w implantologii.
Implanty stomatologiczne – podstawowe informacje
Implant stomatologiczny to niezwykle ważna część konstrukcji, która pozwala na odtworzenie utraconego zęba. Jest to śruba montowana na miejscu dawnego korzenia. Implant umożliwia późniejsze zamontowanie korony protetycznej. Implanty stomatologiczne wykorzystywane są zarówno do rekonstrukcji jednego zęba, jak i większej części zgryzu. Głównym celem implantu jest możliwość rekonstrukcji zęba lub części zgryzu. Jest on tytanową śrubą, którą montuje się w dziąśle. Umożliwia to późniejsze założenie korony protetycznej.
Komu poleca się zabieg założenia implantu?
Założenie implantu zębowego jest zalecane osobom, które utraciły swoje naturalne uzębienie na skutek różnych czynników. Do najczęściej wyróżnianych przyczyn zalicza się nieleczoną paradontozę lub nieodwracalne uszkodzenie zębów wskutek próchnicy.
Można wyróżnić wiele przeciwwskazań do wszczepienia implantu, nie będzie to dobre rozwiązanie na przykład kobiety w ciąży oraz osoby poniżej 17 roku życia – gdyż w tym okresie rosną kości szczęki. Także pacjenci zmagający się z cukrzycą, wadami serca czy nowotworem nie mogą mieć wszczepionego implantu.
W jaki sposób są wszczepiane implanty stomatologiczne?
Pierwszym krokiem do założenia implantów stomatologicznych jest szczegółowy wywiad z pacjentem. W czasie konsultacji zostanie także wykonane RTG czaszki. Lekarz decyduje czy wstawienie implantów będzie możliwe i bezpieczne. Wszczepienie implantów zazwyczaj nie trwa dłużej niż 2 godziny i odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Po wszczepieniu implantu zębowego nie powinno się spożywać posiłków przez kilka godzin, a w nadchodzących dniach warto zrezygnować ze spożywanie ciepłych posiłków.
Implanty stomatologiczne dzielą się na jednofazowe i dwufazowe. Wybór odpowiedniego rozwiązania należy do lekarza i dokonywany jest po konsultacji. Najczęściej wybierane są implanty dwufazowe. Ich montaż można podzielić na dwie części: na początku zakładana jest śruba, a dopiero po zagojeniu można przystąpić do dalszej części – montażu korony protetycznej. Jednofazowe implanty są montowane jednocześnie z koroną, dzięki czemu zabieg jest szybszy niemniej nie może być przeprowadzony u wszystkich pacjentów.