Współpraca między stomatologiem a protetykiem

Choć usługi stomatologiczne są w dzisiejszych czasach o wiele bardziej rozwinięte niż kiedykolwiek wcześniej, niewiele osób tak naprawdę w pełni zdaje sobie sprawę, w jaki sposób przebiega współpraca między osobami takimi jak stomatolog i protetyk, inaczej technik dentystyczny. Warto bowiem wiedzieć, że są to dwa zupełnie różne zawody, które jednak w dużej mierze się uzupełniają.

Co robi stomatolog?

Przede wszystkim, stomatolog zajmuje się określeniem stanu jamy ustnej i uzębienia pacjenta. Jeśli wymaga jakiejkolwiek ingerencji protetycznej, określa plan koniecznych prac oraz charakterystykę protezy, którą należy stworzyć, aby pacjent cieszył się zdrowiem. Zalecenia te, zwykle poparte materiałem zdjęciowym, dostaje później pracownia protetyczna.

Co robi protetyk?

Zadaniem protetyka jest stworzenie protezy na podstawie dokumentacji, wskazówek dentysty oraz własnego doświadczenia. Bardzo często stomatolog i protetyk konsultują się, aby wspólnie wypracować rozwiązanie, które w pełni sprosta potrzebom pacjenta. Mogą wspólnie zdecydować o wyborze materiału oraz dokładnej wielkości danej protezy, przy czym to stomatolog odpowiada za postawienie pewnego rodzaju fundamentów, na których będzie odpowiednio funkcjonowała.

Jak przebiega współpraca?

Współpraca między dentystą a protetykiem nie zawsze jest jednak bezpośrednia, dlatego istotne jest przygotowanie rzetelnych, w miarę możliwości jak najobszerniejszych wymagań dotyczących oczekiwanej protezy. Wtedy kooperacja będzie najbardziej skuteczna i przyniesie dobry rezultat.