Wyjście z nałogu – czy NFZ mi pomoże?

Ośrodek leczenia uzależnień w Wandzinie ułatwia powrót do zdrowia wszystkim, którzy potrzebują wsparcia NFZ. Próby leczenia na własną rękę, zwłaszcza przy substancjach psychoaktywnych jest niezwykle trudne. To sprawia, że skorzystać z oferowanego tam krótkoterminowego programu leczenia, który opiera swoje działania na metodzie społeczności terapeutycznej. Ważnym punktem w walce z uzależnieniem jest skorzystanie z terapii krótkoterminowej. Jest ona przeznaczona dla osób uzależnionych od narkotyków, alkoholu, substancji psychoaktywnych oraz innych środków.

Jak przebiega?

Zabierając się za realizację postanowienia o skończeniu z używkami trzeba być świadomym, że leczenie zazwyczaj nawet pół roku. Jest to etap w życiu, podczas którego dopasowywane jest najlepsze możliwe leczenie. Decyduje o tym stan osoby uzależnionej. Można podzielić ten czas na 4 etapy, które pomału pozwalają osiągnąć pożądany rezultat. Na samym początku warto skupić swoją uwagę na wyglądzie oraz środowisku. Drugim punktem jest motywacja, która nam pozwala wprowadzić znaczące zmiany, które są zaczerpnięte z wyznawanych norm i wartości. Następny etap umożliwia poprawienie relacji z samym sobą oraz najbliższymi. Czwartym, a zarazem ostatnim etapem jest przypływ myśli o normalnym życiu poza ośrodkiem. Ukończone leczenie daje szansę na samodzielne i udane życie bez nałogów.

Aby zostać przyjętym trzeba spełnić pewne warunki

Fundamentem przyjęcia do ośrodka w województwie pomorskim jest aktualne skierowanie od lekarza. Trzeba mieć przy sobie także zapas leków przyjmowanych na stałe, które będą odpowiednio dopasowane do czasu pobytu. Warto mieć na uwadze, że jeśli pacjent nie będzie posiadać zalecenia do przyjmowania leków, to nie zostaną one zagwarantowane. Koniecznością są także dokumenty takie jak dowód osobisty, RTG klatki piersiowej czy dokumentacja medyczna lub/i terapeutyczna. W czasie pakowania każda osoba, która chce skorzystać z pomocy ośrodka powinna pamiętać o środkach higieny oraz odzieży. Pod żadnym pozorem nie wolno wnosić groźnych narzędzi i przedmiotów, telefonu komórkowego oraz cennych przedmiotów.